Proces prvega koraka - slovenski koncept zgodnjega razvoja<br />
Proces prvega koraka - slovenski koncept zgodnjega razvoja

Bosonogci – Ajdovščina, Logatec, Nova gorica / Tanja Starc, Ana Verdinek

02. 11. 2020 Centri za pedokinetiko

Moje ime je Tanja Starc, po osnovni izobrazbi sem kulturna antropologinja in kulturologinja.

Sem mama treh otrok, s katerimi sem spoznavala pedokinetiko v Igrivem svetu v Novem mestu. Leta 2017 sem vpisala štiriletni program izobraževanja pri utemeljiteljici koncepta Andreji Semolič in stopila na naporno, a zelo izpolnjujočo pot proti praktiku pedokinetike. Leta 2021 sem po uspešno zaključenem III. praktitumu  pridobila naziv praktik pedokinetile.

Naučila sem se mnogo o razvoju dojenčka, o organskih potrebah, razvojnih izzivih in nalogah, o Razvojnih Funkcionalnih Prijemih, aktivaciji, izvornih gibih itd., o vsem tem, kar se trudim po najboljših močeh predati staršem v okolju svojega delovanja.

Študij pedokinetike je izkušnja, ki je spremenila moj pogled na življenje in pomen zgodnjega otroštva. Ko sem začela s študijem, nisem vedela, da se podajam na pot razvoja in osebne rasti, na pot spoznavanja sebe in življenja samega.

Otroci v nas prebudijo željo po biti boljši, prebudijo radovednost, igrivost in nas spodbudijo k (ponovnemu) razmisleku o vrednotah, smislu življenja in o tem kdo smo, zakaj smo to kar smo, zakaj delujemo kot delujemo, zakaj razmišljamo kot razmišljamo. In vse to lahko s pedokinetiko postane še bolj intenzivno in bolj zavestno.

Pri svojem delu dajem poudarek načinu, kako se otroku približamo, kako ga ogovorimo, da ga ne preplavimo v svojo prisotnostjo. Kaj otroku sporočamo skozi dotik in neverbalno komunikacija? Kako nudimo ravno pravšnjo spodbudo, da otroku dovolimo izraz samega sebe, njegove volje in zanimanja? Pridružujem se delu in poslanstvu svoje mentorice, ki že dve desetletji oznanja kako je pomembno, da starši ozavestimo razliko med svojimi prepričanji in željami ter razvojnimi potrebami otroka.