Proces prvega koraka - slovenski koncept zgodnjega razvoja<br />
Proces prvega koraka - slovenski koncept zgodnjega razvoja

ZA STARŠE

Pedokinetika - razvojni koncept
Pedokinetika - razvojni koncept
Pedokinetika - razvojni koncept
Pedokinetika - razvojni koncept

Zahvaljujemo se vsem, ki svetujete tistim, ki potrebujejo več od razvoja in želijo več usmeritve v širše raumevanje razvoja otroka. Morda potrebujete drugo mnenje ali pomoč za uspešno razvojno podporo otroka, ki bi nekaj že moral, pa tega še ne pokaže.

  • pedokinetičnimi urami in lekcijami v skupini ter pedokinetičnim individualnim pristopom
  • učnimi centri in avtoriziranimi centri
  • kdaj začeti s pedokinetičnim pristopom
  • kaj je pedokinetika in kaj so RFP
  • kateri so konceptualni programi
  • esenca razlike med pedokinetičnim in Feldenkraisovim pristopom
  • na čem temelji avtoričin uvid in razvoj pedokinetične teorije.

O PEDOKINETIKI

Pedokientika je razvojni koncept in pristop, ki pripravi možgane na sinhrono pot usklajevanja leve in desne polovice. Uči poti razvoja preko /RFP/razvojnih funkcionalnih prijemov.

S konceptom uspešno napreduje vse več otrok, ki imajo po klasični obravnavi številne “nepravilnosti” in “zaostanke” v razvoju.

Kratka razlaga.

Učni pedokinetičen razvojni proces:

  • UČNE URE
  • UČNE LEKCIJE
  • Ena na Ena
  • RAZVOJNA lekcija

Posegi v otroka in odnosno interakcijo potekajo nivojsko in stopenjsko. Nivo vodenja podaja način vpletanja v otroka in odnos starša z otrokom.

Izbirate lahko udeležbo v različnih procesnih uvidnih stopnjah pedokinetike. Nivojsko predstavlja nivo posega v otroka. Stopenjsko predstavlja globino uvida in uravnavnje razvojnih funkcij in dinamike.se podaja nivojsko s nivo, ki pomenijo različno globino posega v otroka

I. nivo 1. Stopnje: osnove stika in dotika, ter smeri ugodnega premika. Učenje osnov Rfp in spoznavanje z gibalno intonacijo in osnovami co.regulacije. Osnovno podajanje izkušenj na nivoju demonstracije in poizkusa.

II. nivo 1. Stopnje: naprednejši stik skozi dotik in trening spoja z otrokom. Rfp v sodelovanju z gibalno intonacijo. Ustvarjanje varno nevarnega poligona in individualen pristop do učenja osnov preventivnega razvojnega polja.

III. nivo 1.Stopnje: Stik in dotik, ki delujeta v zavedanju otrokovega razvojnega kroga. Upoštevanje dinamik odnosne interaskcije, ki vpliva na otrokovo izkušnjo. Prekretanje v zdrave smeri naravnih poti razvoja, h katerim teži naravni razvoj sam po sebi.

III. nivo 2. stopnja: Uravnavanje tenzije živčnega sistema, usklajevanje sinaptogenetične sinhronizacije. Preboji čustvenih zank. Preboji razvojnih platojev in širjenje razvojnega polja. Razvojni proces s specifikami razvoja kot so raznorazne tonične disfunkcije ( hipo in Hiper tonus ), CP, Dawnow sindrom, Turnerjev sindrom, Tourettov sindrom, Mitohondriska disfunkcija, atrofija in druge raznolikosti.

III. nivo 3. stopnja: Napredovanje v razvoju glede na problem, stisko in izziv razvojne specifike. Reorganiziranje škodljivih vzorcev. Samoregulacija starša, da vzpostavi co-regulacijsko vez z otrokom. Učenje in podajanje pedokinetične teorije in prakse v učne namene različnim strokovnjakom, bodočim praktikom in posameznikom, ki se zanimajo za vsebino kako ravnati, da koristijo več od razvoja.

Otrok negovan in vsakodnevno spremljan z RFP ima podporo, ki aktivira večji procent izkoristka genomske kapacitete razvojnega procesa.

Bistveni so posamezni najmanjši koraki/premiki, ki prepleteno gradijo vzorce delovanja. S pedokinetičnim uvidom in pristopom preprečimo nastanek škodljivih in nezaželjenih vzorcec delovanja.

Pred pristopom je obvezno opraviti 1.Rfp.

Udeležba in opravljena ura vas pripravi na učenje stika in dotika v globjem pomenu povezovanja z otrokom kot ste navajeni pred tem. Skozi Razvojne Funkcionalne Prijeme (RFP) koncepta pedokinetika® boste doživeli nov pogled na svet življenja in razvoja v njem. Neprecenljiv življenjski dogodek boste s tem uvidom lahko popeljali v zdrav celosten razvoj, skozi nadaljni učni proces, ki poteka lahko v skupinah. RFP staršu pokažejo kaj je primerna organska opora, ki jo otrok potrebuje za svoj avtentičen razvoj.

Učnih ur in lekcij pedokinetike se lahko udeležite v Učnih centrih in ostalih avtoriziranih centrih pedokinetike po Sloveniji in širše.

Z učnimi lekcijami koncepta pedokinetika® vstopate v razvojni proces, kjer se srečate z dvema sočasnima procesoma, ki soodvisno drug drugega dvigujeta v črpanju izrabe več razvojne kapacitete. Razvijate se sami skozi proces, kjer vaš odnos do otroka dvignete na učinkovit zdrav način.

Funkcionalen način se učite manifestirati skozi dnevno negovanje. Proces lekcije vas uči razumevanja razvojnih potreb vašega potomca, če ste za to zares pripravljeni in želite po korakih spoznavati vzvode uporabe samega sebe. Z rednim učenjem se odpre razlikovanje med zavednimi in nezavednimi vzorci delovanja, ki skozi odnos v dnevni negi dojenčka delujejo kot aktivator oblikovanja vzorcev delovanja in mišljenja vašega dojenčka.

Učne razvojne lekcije vodijo samo praktiki III: nivoja 1. Stopnje in 2. ter 3. Stopnja

Z učnimi urami koncepta pedokinetika® se učite osnov rokovanja z Rfp – razvojnimi funkcionalnimi prijemi pedokinetike. Osnove predstavljajo usvajanje prijemov RFP, da preko dneva usklajeno s silami naravnih zakonov svojega otroka negujete, prelagate, dvigovujete, odlagate, dojite in hranite, podirate kupčka, nameščate v nosilke in različne moderne pripomočke.

Kadar želite pristoiti k učni uri ob že izkazanih težavah in jih želite odpravit je potrebna udeležba v skupinah z Učnimi lekcijami ali individualna razvojna lekcija.

SVOJ TERMIN UDELEŽBE NAJAVITE na: info@pedokinetika.si

Pomembno je, da ste pripravljeni na odhod od doma in dovolj zvedavi, da spoznate razsežnosti razvoja skozi dva kanala. Prvi je skozi svoj odnos do otroka in kako mu nuditi tisto pravo oporo. Drugi je vstop v razsežnosti nevroplastičnega dometa in uvida razvojne dinamike in kako koristiti genomsko kapaciteto otroka takoj po rojstvu.

Ko ste pripravljeni na premike stereotipov, prepričanj in želite delovati pristno in avtentično in ne po navodilih, je pravi čas, da nas obiščete.

Pričakujemo tudi vas in z vami delimo razvojno učno srečanje v avtoriziranem centru ali on line s pedokinetikom, kjer se bomo skupaj veselili otrokovih in vaših neverjetnih podvigov.

Vpis ali nakup KNJIGE Igriva vadba za dojenčke.

info@pedokinetika.si

O revolucionarnem konceptu

Razvojni koncept stika in negovanja dojenčka temelji na delu in razvoju Andreje Semolič, ki ga razvojno utemeljuje in razvija skozi integracijo več kot 20-letnih izkušenj povezovanja znanj akademskega študija z izkustveno prakso reorganizacije telesne mase / fizične, čustvene duhovne / na osnovi dejstev gravitacije in njenih vplivov skozi fiziologijo, biomehaniko, nevroplačstičnostjo, hermetičnih načel, konceptov Lao Tzu in starodavnih ved. Integracijo inovativno utemeljuje skozi kineziologijo, nevrobiologijo in temeljnimi vzvodi Feldenkrais® metode. Od l.2011 nosi tudi evropski certifikat registrirane znamke.

Z Razvojnimi Funkcionalnimi Prijemi Pedokinetike® (RFP), ki jih starši spoznavate na učnih urah, delujete na samoreorganizacijo v smislu funkcionalnosti gibanja in mišljenja, ki je pogoj za kvaliteten stik z otrokom. Preko RFP dosegamo koriščenje večkjega izkoristka genomske kapacitete razvoja človeka. Kaj vse to poemeni v praksi, spoznate in doživite na pedokinetični učni uri III. nivoja, ki je pravi neuroplastični trening.

Koliko v zavedanju delujeta in koristite spoznanja razuma, da iz našega odnosa in konkretnega dopuščanja otroku izkušanja razvojnih nalog, nudite varno, ljubeče razvojno okolje. Ali veste, da so razvojne naloge most med otrokovo potrebo in stopnjo sinhronizacije možganskih polovic. Ali veste, da so otrokove potrebe plod zagonov, ki so silni in neustavljivi, le doumeti jih je potrebno. Vas zanima kako preseči strah in negotovost in se nasloniti na vzgonsko razvojno silo? Vas v zanima sam izvor procesov in vzvodov kako otrok gradi temelj svoje osebnosti?

Vabljeni, da spoznate pedokinetičen pristop in se pridružite mnogim staršem, ki že več kot dve desetletji rastejo s pedokinetiko. Nevroplastičen trening vas ne bo pustil ravnodušne. Preko doživetih zagonskih razvojnih vzvodov, spoznajte kje lahko razširite uvide, presežete prerpičanje in kako še lahko črpate tudi svoj potencial genomske razvojne klapacitete, ki je dan z rojstvom.

UČNE LEKCIJE Pedokinetike® vzpostavljajo živčno-mišične povezave za bogato prepletenost nevronskih povezav ter učinkovito izrabo obdobja intenzivne sinaptogeneze v zgodnjem obdobju dojenčka.

Kako poteka učenje?

Skupinske lekcije: Opazujemo otrokov razvoj in sočasno ob tem svoje zaznave, reakcije. Učimo se skozi gibanje odzivati spodbudno, konstruktivno in funkcionalno preko Razvojnih Funkcionalnih Prijemov pedokinetike. Prepoznavamo kakšen feed back tvorimo. Je to reakcija ali že odziv? Kaj je sploh razlika? Delovanju skozi reakcije predstavlja odsotnost zavedanja.

Interakcija – razvojni koncept pedokinetika®/ Tadeja Bečaj
/foto:Barbara Zajc/

Individualne lekcije: So procesi, kjer se uči, uravnava in prebije skozi probleme in težave na poti razvoja. Učite se prehajati od reakcije v odziv. Učite se preseči zapletanje v čustvene zanke. Spoznate zakaj niso podporne vaši predstavi in potrebi po skrbi, ljubečem in spoštljivem odnosu do otroka.

/ preboji čustvenih zank/ regulacija tenzije/ vzpostavljanje funkcionalnega delovanaja mišic/ izvornost optimalne skeletne postavitve/ izvornost varnosti / časovni razpon integracije zdravih vzorcev delovanja/.

  • V razvoj otrok se tako ali tako dnevno vpletamo. Zavedanje načina na katerega to počnemo je velikega pomena za zdravo rast, oblikovanje sebe in uvid, kaj nas omejuje in zakaj. Iz spon, najdete poti. Najdete načine in možnosti, ki so za vaš odnos z otrokom nujen predpogoj za zdrav odnos, ki podpira avtentičnost interakcije med vami in otrokom. Način odpira organizacijo notranje stukturiranosti, ki je posledica naravnega vzvoda živosti.
  • Strokovno teoretično in praktično nudimo podporo pri razvojnih stiskah, kjer ni vse tako kot bi si želeli. Vzpostavljamo drugačno pot, ki aktivira razvojne procese in gradi funkcionalen razvoj.
  • Reguliramo kako izkušnje uporabljamo v procesu nevro razvoja – starša/otroka. Kako dopuščamo razvoj, aktiviramo izvorno delovanje človeka, uravnavamo in razlikujemo tonus/tenzijo in vzpostavljamo samoregulacijo.

Program koncepta se razvršča v 4 področne sklope:

  • growingSmart za novorojenčke in dojenčke vse do hoje / učne skupinske ure in lekcije / individualne razvojne lekcije
  • MalaMali za malčke do 4.leta
  • SmartGrownUps za starše – učne delavnice za zavestno starševstvo in izvorno komunikacijo.
  • VitalKid sopotnik komplementarnih pripomočkov in metodologij

Skupaj z otrokom se starši učite in razvijate skozi lastne izkušnje in spletate vezi, ki so pomembne za vašo družino.

Avtoričin uvid

Avtorica odkriva vzvode aktivacije sinhronizacijskega procesa, ki so nonstop proces v odnosu in negi z otrokom.

Konkretno delo z otroki v razvoju je utemeljiteljica začela prakticirati l. 2003. Svoje delo, izkušnje kot osebna trenerka in dobra poznavalka mišične preoblike in strukture je z dotedanjim študijem nadgradila tudi z učenjem nevrobioloških vsebin. Ob izidu knige l. 2008, je pričela tudi s študijem na dunajskem inštitutu Feldenkrais, ki ga je dopolnjevala tudi z nemško šolo ARTEM Feldenkraisove metode in diplomirala l. 2012.

Andreja Semolič se s pedokinetiko vpleta v razvoj otroka preko sodelovanja, dotika in nege v obdobju do samostojne hoje. Z Razvojnimi Funkcionalnimi Prijemi pokaže na sodelovanje na prvinski način, ki temelji na zavedanju, kaj s posameznim dotikom preko negovanja sporočamo otroku v razvoju. Prav preko stika in dotika otrokov živčni sistem sprejema, oblikuje in regulira, kako se bodo formirale živčno-mišične povezave in kako se bo vzpostavil ravnopravšnji mišični tonus za optimalno vzpostavljanje kontrolnih funkcij, ki se šele oblikujejo v določene vzorce. Aktivacija vibracij in vzpostavljanja ritma, ki zagotavlja pretok delovanja možganov in njihovo potrebo po sinhronizaciji je esenca njenga dela in odkritja.

Andreja Semolič, Razvojni koncept pedokinetika®
/foto: Barbara Zajc/

Bistvena razlika je, da Feldenkrais metoda prepoznava nastale vzorce, ki so nastajali skozi dobo razvoja, in nudi živčnemu sistemu prepoznavanje le tega, razlikovanje med še nevzpostavljenimi izhodišči in vzpostavlja nove vzorce, ki so optimalni in predvsem za posameznika funkcionalni ter dovoljujejo osebi, da s samoregulacijo vzpostavlja novonastale vzorce in se udejanja v svojem življenju.

S pedokinetiko Andreja ne opazuje samo razvoja kot ga kaže po naravni poti otrok. Vzpostavlja skozi funkcionalne razvojne prijeme pedokinetike dane možnosti zdrave funkcionalne oprganizacije vzorcev delovanja. Proces razvoja do vzpostavitve v samostojno držo na svojih stopalih, je širšega pomena, kot le to, da otrok zraste in shodi. Proces do hoje vzpostavlja ključne momente spajanja možganskih krogotokov in začrta poti oblikovanja razumevanja samega sebe. Stopnja koriščene genomske kapacitete sinhroniziranja možganskih polovic preko vsakodnevnenege je avtoričin uvid. Njeno več kot dvajsetletno delo dokazuje in potrjuje v praksi kako in kaj vse je možno razviti, če v razvoj otroka vstopamo z Razvojnimi funkcionalni prijemi pedokinetike. Prijemi so staršem v pomoč, da z razmislekom in zavedanjem svojih dejanj, kako otroka dvigajo, obračajo, prelagajo….dnevno negujejo, lahko vstopajo v stik z njegovo genomsklo kapaciteto razviti se. Vključevanje organskih vzvodov v dnevnem odnosu ni tehnična rutina, telovadni prijem ali že poznan hndling. Pedokinetičen pristop in način v sataršu kliče po zaveadnju razviti se v starša – mentorja. Šele, ko so starši pripravljeni prestopiti omejitve in si razjasniti prepričanja ter strahove (vpetosti v škodljive navade in vzorce, ki pravzaprav zaradi nezavedanja otežujejo lahkotnost bivanja), zares lahko koristijo RFP.

Starši šele takrat, ko ozavestijo bistvo sodelovanja z otrokom, lahko ravnajo tako, da samostojnega procesa ne okrnejo. Vsak starš želi najbolj ljubeče, skrbno in spoštljivo z otrokom. A tu naleti vsak starš na razvojni paradoks. Šele, ko se loti prestopa iz razuma v zavedanje in iz želje v aktivacijo, prepozna, kje in zakaj s svojim ravnanjem preprečije vzpostavljanje optimalnih razvojnih izkušenj za svojega otroka. Prepozna, kakšne izkušne otrok potrebuje za vzpostavljanje zdravih povezav. Starši prepoznajo, da so po večini prehitri v reagiranju in pomoči otroku. Le tega pogosto zamenjujejo za intuicijo. Prepoznajo, da s svojim ravnanjem krepijo izkušnje zaradi katerih otrok joka vedno več in postaja vse bolj tak kot si pravzaprav ne želijo. Zapletejo se v začaran krog reševanja, tolažbe, skrbi.

Vsak otrok je zaradi življenjske sile po razvoju, sposoben sam najti svoja izhodišča in ne potrebuje reševanja in preprečevanja izkušenj – kot jih lahko obvladuje sam. To je tudi ključ do aktiviranja kar največjega izkoristka razvoja možganov v intenzivnem obdobju sinaptogeneze. Potrebno se je spoznati in prepoznati kaj je otrokova razvojna potreba. Spoznati kdaj je podpora otroku resnično podpora njemu in kdaj starš tolaži le sebe, ko naredi namesto otroka in otrokov jok hiti utišati. To je izredno zahtevno področje za starše in odpirajo se mnoge rane iz njihove preteklosti, ki pa z otrokovo genomsko kapaciteto razviti več sebe nimajo direktne povezave. Je le indirekta pot, ki se kaže skozi staršev feed back in kako le tega nudi otroku ob različnih stanjih in situacijah. Z reakcijo odpremo kanal svoje bolečine, strahu, še neznanega kje se otrok-coregulira z starševim stanjem. Z odzivom odpremo kanal razvojnega polja, ki ga uravnavamo in umirimo, sodelujemo v in z situacijo, kjer se otrok co-regulira v aktivnosti samorazvojih procesov.

Spoznajte prva dva razvojna pedokinetična dejstva:

Prvo dejstvo: Vsak otrok je zaradi življenjske sile po razvoju, sposoben sam najti svoja izhodišča in ne potrebuje reševanja in preprečevanja izkušenj. Živ sistem otroka natanko ve kaj in kako. Ni potrebe po nadziranju otroka amapk je potreba po vzpostavljanju primernega okolja. Na učnih urah se učite in spoznavate kaj je to potrebna podpora otroku. Kdaj ste popdoprni in kdaj niste, pa čeprav želite tako delovati. Pridobite uvid kje vas je strah in ali je ta strah smiselen.

Drugo dejstvo: Prepoznajte in razjasnite ali vaša skrb po tem, da otrok nebi doživel travme, pravzaprav vodi v to, da mu s svojim ravnanjem preprečujete njemu lasten razvoj in blokirate aktivacijo ter njegove izhode iz razvojnih izzivov, ki jih zmore in sočasno s pomočjo silite, da gre sklozi izkušnje, ki jim zares še ni kos. Zaveste se, da prav stem, ko nenehno sami rešujete situacije, ki mu jih prav tako sami postavljate pretežke, vzpostavite v otroku okolje, ki ga doživi kot neugodno, strašno in morda celo travmatično, kadar se skozi leta ponavlja en in insti vzorec vašega reševanja in posledično preprečevanja doživljanja njemu lastne izkušnje.

primer 1: ker ste slišali ali prebrali, da je dobro, da je otrok na trebuhu, ga tja tudi položite in previdno naštimate položaj. Za tem, ga iz tega položaja rešujete, kot, da so ga zaobjeli goreči plameni. To je prezahtevno. Otrok bo razvil odpor in vse več jokal. S tem se zapletate v začaran krog.

Naučite se, kako otrok pride na trebušni položaj in kako ga potrebuje ter kdaj ga potrebuje. Naučite se organske dinamike tega položaja in ne tehnično postavljanje v ta položaj. Spoznate, da otrok res ne joka kadar aktivirate organske vzvode. Spoznate tudi zakaj in kdaj joka.

primer 2: Nevede ga držite in fiksirate v pokončnih položajih z močnim razumevanjem, da še ne sme sedeti. Zato ga podpirate tam, ko ne potrebuje in posledično ne more razvijati potrebnih izkušenj odrivanja, potiskanja, vzravnave. Prepričani, da malce podpore pri sedenju, da ne pade je pravšnja skrb. Vse to je za otroka preveč in pretežko.

kako je primerno? – Otrok se vsede sam, ko se v njemu naberejo dovoljšne potrebne izkušnje odrivanja, potiskanje, premikanja mase in bočenja. Spoznate kje oporo zares potrebuje, da lahko sam razvija kontraravnotežne funkcije in v vaših rokah vzhaja ko kruhek. Posataj pogumen. Spuščanje in ponovno dvigovanje mu je v zabavo in ob tem ne joka. Stabilnost razvija po kanalu zdrave organizacije, kjer je izguba ravnotežja vzvod, za vzpostavljanje ravnotežnega odnosa med potiskom, potegom in odrivom. Aktivira se skeletna opora in mišična funkcija se sprosti v vsej naravni moči in lepoti gibanja.

Vas zanima več?

Vabljeni, da se udeležite učenja naprednega dotika in kako aktivirati razvojno kapaciteto skozi odnos.

Razvojni koncept pedokinetika®
/foto: Barbara Zajc/

Kaj so Razvojni Funkcionalni Prijemi pedokinetike®:

  • so namenjeni, da starši spoznavate kaj otroku skozi dnevno negovanje preko dotikov tudi zares sporočate. Razlikujete kdaj zares otroka podpiramo v njegovem avtentičnem razvoju in katere spodbude, prijemi so pravzaprav hiper spodbujajči in dejansko zavirujoči.
  • so vzvodi aktiviranja genomskega potenciala razvoja človeka, skozi odnos.

Avtorizirani UČNI centri pedokinetike so:

Avtorizirani centri pedokinetike so:

Avtorizirana študentska praksa poteka:

  • center Rusalka – KOČEVJE
  • Nataša Peterle

V kolikor niste prepričani ali obiskujete pedokinetiko ali ne in se sprašujete o ceni, vabljeni, da nam postavite vprašanje na info@pedokinetika.si in dilema se bo razjasnila.

Avtorica, kot jo še ne pozante: